top of page
serdar-asaf-ceyhan-serkan-aziz-ceyhan-ma
Serdar Asaf Ceyhan ve Serkan Aziz Ceyhan 2007 yılından itibaren Türk Kahvesi ve Kahve kültürü üzerine çalışmalarına başladılar. Okudukları bir makalede “Dünyanın ilk kafe’si Şems ve Hakem tarafından 1554 yılında İstanbul’da açılmıştır” sözü üzerine İlk Kafe’yi ilk yerinde açabilmek için harekete geçtiler. Bu arada araştırmalarını 16.yy Osmanlı minyatürleri üzerine yoğunlaştırdılar. 1582 yılında Şehzade Mehmet’in sünnet düğünü üzerine hazırlanan Surname-i Humayun adlı eserde kahvehanede oyun oynayan insanlar dikkatlerini çekti. Oynanan oyunun Mangala olduğunu keşf ettiler. Türk kültüründe yüzlerce yıl oynanan ancak günümüzde unutulan Mangala oyununun kültürümüze yeniden kazandırılması için çalışmalarına başladılar. Bu tarihten itibaren;

2008 yılında Mangala oyun kurallarını tarihsel kaynakları inceleyerek ve hatırlayan kişilere danışarak yeniden derledir.

2008 yılında Türkiye’de ilk defa Mangala oyun setini tasarlayıp, seri olarak üretimini gerçekleştirdiler
Mangala oyunu araştırmalarını T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tescil ettirdiler.

2009 yılında 81 ilde bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gençlik Merkezlerinde Mangala oyunu oynanmasını sağladılar.

2009 yılında İstanbul Üniversitesinde ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Uluslararası Mangala Konferansı” düzenlediler.

2010 ve 2011 yıllarında Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile birlikte “Türkiye Geneli Mangala Şampiyonası” düzenlenmesine öncülük ve hakemlik ettiler.

2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Türkiye genelinde bulunan okullarda Mangala oyununun oynatılmasının uygunluğuna dair onay aldılar.

2010 yılında Mangala oyununun Ceza ve Tevkif Evlerine bağlı Ceza ve infaz kurumlarında oynanmasına ilişkin Adalet Bakanlığı’ndan onay alınıp, 12 Ceza ve Tevkif evinde Mangala oyunu etkinlikleri düzenlediler.
Mangala oyunu ile ilgili ulusal gazetelerde, radyolarda, web sitelerinde ve Tv kanallarında haberleri yapıldı. Popüler tv dizilerinde (Muhteşem Yüzyıl, Adanalı, Acayip Hikayeler, Diriliş Ertuğrul, Survivor), popüler yarışma programlarında (Kelime oyunu), Çizgi filmlerde (Küçük Hezarfen, Cille, Dede Korkut Hikayeleri)Mangala Oyunu’nun oynanmasını ya da oyundan bahsedilmesini sağladılar .
Ulusal fuarlarda Mangala oyunu tanıtımları gerçekleştirdiler.

MEB Hizmetiçi Eğitim Enstitülerinde öğretmenlere Mangala oyunu eğitimleri verdiler. Bununla birlikte öğretmenlerimizin öncülüğünde okullarımızda Mangala Kulüpleri kuruldu.

2012 yılında MEB Talim Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan Zeka oyunları dersi müfredatına Mangala oyunu’nun konulmasına vesile oldular.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Okullar Hayat Olsun” projesinin hedeflerine uygun olarak tasarladıkları “Mangala zeka oyunları masası“nın Bakanlıkça beğenilmesi üzerine 2012-2013 Öğretim yılının açılışının yapıldığı Üsküdar Saffet Çebi İ.Ö.O.’nda Türkiye’de ilk defa “Zeka oyunları Sınıfının” uygulamasını gerçekleştirdiler.

2010 yılında 12 Üniversitede toplam 30.000 öğrenciye Mangala oyunu eğitimleri verilmesine ve ödüllü turnuvalar düzenlenmesine bununla birlikte üniversitelerde Mangala Kulüpleri kurulmasına öncülük ettiler.

2014 yılında 81 ili kapsayan Türkiye Ortaokullar arası Mangala Şampiyonasınının organizasyonunda yer aldılar.

2007-2014 yılları arasında toplam 1.000.000 kişiye Mangala oyunun öğretilmesini birebir sağladılar.
Türkiye’de ilk defa zeka oyunları üzerine hazırlanan “Mangala oyunu” belgesel filminin yapımcılığını üstlendiler.

Mangala oyunu belgesel filminin tüm okullarda, gençlik merkezlerinde ve ceza evlerinde gösterim izinlerini aldılar. (2017- 2018 yılı eğitim yılında 12.000.000 kişi Mangala oyunu belgesel filmini izlemiş olacak)
Mangala Oyunu’nun satışından elde edilen gelirin bir kısmı ile Oyun kültürümüzün önemini okullarda, üniversitelerde, Bilim Sanat merkezleri’nde, Ceza ve Tevkif evleri’nde, Askeri Okullarda anlatmaya ve yoksul öğrencilere Mangala Oyunu’nu ulaştırmaya devam ediyorlar.
bottom of page