Mesajlar

Günümüzde çeşitli varyasyonlarıyla Afrika'dan Doğu Asya'ya kadar geniş bir coğrafyada oynanan zeka ve strateji oyunu Mangala ülkemizde son dönemlerde unutulmaya yüz tutmuştu. Ancak oyuna gönül verenlerin çabalarıyla bu durum değişiyor.

Türkiye Zeka Vakfı Oyun Dergisi

Hem böyle bir oyunu ilk defa sizden duymaktan zevk aldım hem de eski bir Osmanlı oyununu öğrenmenin zevkiyle etrafıma tanıtmaya çalışacağım.

Ahu Aysal Kerimoğlu Les Ottomans İstanbul

İlginize teşekkür eder esenlikler dilerim.

Ertuğrul Günay (T.C. Kültür ve Turizm Bakanı)

Türk kültürüne yapmış olduğunuz bu önemli katkıyı ve şahsıma göstermiş olduğunuz teveccühü şükranla karşılıyor, ilginizden onur duyduğumu bildirmek istiyorum.

Yalçın Topçu (Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı)

Dear Serdar, we recieve your present! :-)
Thank you sooo much for the Mangala Game, Fatih was so lucky about the present.
A big thank from Fatih Akin and his warmest greetings!
All the best for the future..
Kindest regards

Tatjana Theile

Bu milli oyunumuzu kültür hayatımıza yeniden kazandıranları yürekten kutluyorum.

Prof. Dr. Abdulvahap KARA (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü)

Mangala oyunu okullarda yaygınlaştırılabilir, yarışmalar düzenlenebilir. Hatta uluslar arası platforma taşınarak dünyadaki benzerleri ile ortak yarışmalar da yapılabilir. Ayrıca sporun toplumların kaynaşmasındaki etkisini biliyoruz. Bu amaçla özellikle Mangala'nın benzeri olan Dokuz Kumalak'ı bilen Türk Cumhuriyetleri ile ortak projeler geliştirilebilir. Kazakistan'ın bunun için şimdiden hazır olduğunu biliyorum.

Prof.Dr.İsmail Çalışkan
(Cumhuriyet Üniv. İlahiyat Fakültesi, Tefsir Anabilim Dalı, Ahmet Yesevi Ün. Tarih-Pedagoji Fakültesi, Arkoloji-Etnoloji ve Dintanu Bölümü)

Bu milli oyunun kültür hayatımıza kazandırılmasında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim.

Kadir Topbaş (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı)

Dünyada milletlerin kendi milli zeka oyunlarının olması, milli alfabelerinin olması kadar önemli bir kültürel özelliktir. Bu sebeple, bu milli oyunumuzu ülkemizde bulunan tüm Gençlik Merkezlerimize göndererek gençlerimizin bu kültürel değeri öğrenmesi, oynaması ve yaşatmasını diliyoruz.

Adnan Gül (Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanı)

Türk zeka oyunlarının da Türk Dünyasının önemli ortak değerleri olduğu unutulmamalıdır. 2010 Temmuz ayında Astana şehrinde yapılacak olan uluslararası Dokuz Kumalak yarışmasına Türk oyuncularını davet ediyoruz.

Alihan Baymenov Kazakistan E. Kültür Bakanı-(Dokuz Kumalak Federasyonu Genel Başkanı)

Dokuz kumalak oyununun torunu olan Mangala Oyunu'nu Türkiye'de tekrar canlandırmaya gayret sarf ettiği için Üç Renk Organizasyonun temsilcisini Çin hakimiyetine düşerek yıkılan Göktürk Hakanlığı'nı tekrar kuran İlteriş Kağan'a benzetiyorum.

Maksat Shotay (Kazakistan Dokuz Kumalak Federasyonu Genel Başkan Yard.)

Kazakların ataları Kıpçaklar ile Anadolu Türklerinin ataları Oğuzlar Kazakistan'ın Karadağlar bölgesinde asırlar öncesinde komşu olarak yaşamışlardır. Dokuz kumalak Türk toplumlarının ortak değeridir. Milli kültürleri tahrip eden küreselleşme devrinde ortak değerlere sahip halkların güç birliği etmeleri çok önemlidir.

Prof. Dr. Bulat Kumekov

Emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum. Böyle oyunların Türk halkları arasındaki ilişkileri geliştirip dostluğu pekiştireceğini düşünüyorum.

Prof. Dr. Korkut Tuna

Dünyada Coffeehouse kültürünün temelleri 1554 yılında İstanbul'da atılmış, İstanbul'dan sonra Avrupa'da Coffee kültürünün izleri 1650 yılından itibaren, neredeyse bizden 100 yıl sonra görülmeye başlanmıştır. Günümüzde bu güçlü temellerin atıldığı dönemin kahve kültürünü yansıtan sadece iki adet görsel kaynak bulunmaktadır. İki görsel kaynakta da bulunan, oyunlardan birisi Mangala oyunudur.

Asaf Ceyhan

Çok iyi bir iş ortaya çıkmış. Tebrik ediyorum.

Öğretim Görevlisi Ahmet Yaşar

Bu oyunun tanıtılmasında büyük emekler sarf eden ve başarıya ulaşan Serdar Asaf Ceyhan'a gıpta ettim. Serdar Bey'in çalışmaları bana Yahya Kemal Beyatlı'yı hatırlattı. Milli şairimiz gençliğinde Türklükle ilgili bir çok şeyi küçümseyerek Paris'e Siyasal Bilgiler tahsil etmek üzere gitmişti. Oradaki hocalarından Albert Sorel ile yakından görüşüyordu. Hocanın "Dünyada iki şey iyi bilinmez. Bir coğrafyada kutuplar, ikincisi tarihte Türklük" şeklinde sözu Yahya Kemal'i çok etkiledi. Türklüğün nesi bilinmez diye çok şaşırmıştı ve bundan sonra Fransız kütüphanelerinde Türklükle alakalı eserler okumaya başladı. İşte bu durum Yahya Kemal'i bizim tanıdığımız Yahya Kemal yapmıştır. Biz bugün burada mangala oyunlarını tanıdık bildik. Mangala resimleri olan minyatürleri biz daha önce kaç kez görmüştük. Fakat mangala oyununu görmemiştik. Demek ki biz o minyatürleri görmemişiz, sadece bakmışız. Bu yüzden bizlere bu oyunu tanıtan Serdar Bey'e gıpta ediyorum.

Prof.Dr. Şeyma Güngör

Bir dileğim gerçek oldu: Mangala Oyunu piyasaya sürüldü.

Arslan Küçükyıldız

Bu oyun Orta Asyada eskiden Türklerin koyun ve keçi tezeğiyle oynadığı oyun. Ur Kralının mezarında buna benzer bir oyun bulundu. Ellerinize sağlık.

Dr.Muazzez İlmiye Çığ

Dünyada pek çok kahve çeşidi olmasına rağmen Türk Kahvesi'nin pişirme şekli, sunumu, fincanı, lezzeti farklılık gösteriyorsa ve bize aitse, dünyanın her yerinde gölge oyunu varsa ama Hacivat ve Karagöz bizim kültürümüze has ise, dünyanın en eski medeniyetlerinde de pek çok birbirine benzeyen zeka oyunu vardır ve bunların içinde de Mangala bize aittir. İran kökenli tavla, Hindistan kökenli satranç (İngiliz kraliyet ailesi popüler kılmıştır) Çin kökenli Go, Türk kökenli oyunlardan birisi de Mangala'dır. Bu kültürel bir konudur, ırkçı bir mesele değildir.

Aziz Ceyhan

Türkiye'de son dönemde unutulan Mangala'yı çocukluk yıllarımda zevkle oynadım. Kendi öz kültürümüze ait olan bir oyunun ceza infaz kurumlarında da oynanmasını ve Ülkemizde yeniden yaygınlaşmasını arzu ediyorum.

Hüseyin Kulaç (Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı)

Dünya kültür mirası; Yerelden evrensele bir strateji oyunu Mangala

Gonca Tokuz

Mangala ve Dokuz Kumalak Türk Kültürü için çok önemlidir. Türk zeka oyunları konusunda kapsamlı bir araştırma yapılmasının lüzumuna dikkat çekmek isterim.

Prof. Dr. Turan Yazgan (Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı)

Mevcut ve meşhur Türk pratik zekasının gelişmesinde ve şekillenmesinde rol oynadığını düşündüğüm bir oyun.

Doç. Dr. Özlem KUMRULAR

Türk kültürüne yönelik araştırmalarınız esnasında Osmanlı gravür ve minyatürlerinde tesadüfen rastlayıp, araştırmalarınızı derinleştirerek kültürümüze tekrar kazandırdığınız bu oyun ve çalışmalarınız nedeniyle sizi kutluyorum. En iyi dileklerle, sevgiler, saygılar sunuyorum.

Deniz Baykal C.H.P. Eski Genel Başkanı

Öğrenelim bu oyunu, öğretin bana.

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL

İlköğretim okullarında geleneksel çocuk oyunları alanları kuracağız. Çocuklar Mangala oynayacaksa bununla ilgili alanları yapma konusunda çalışmalar yapacağız.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER

Tarihçe

Tarihce

Oyun Kuralları

Oyun Kuralları

Basında Mangala

Basında Mangala